Ausztriában az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 32 százalékos támogatottsággal kezdte az idei évet az INSA legújabb mérése szerint. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) ugyanúgy 23 százalékon áll, mint decemberben, a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) pedig még mindig csak 20 százalékon. Míg az FPÖ vezetőjének, Herbert Kicklnek nem sok oka van arra, hogy változtasson pártja jelenlegi irányvonalán, a szociáldemokratáknak valószínűleg igenis lépniük kell: a felmérés nem egy „újjáéledt” SPÖ-t mutat, ahogy Andreas Babler SPÖ-elnök szereti mondani. Inkább azt mutatja, hogy az SPÖ elődjével, Pamela Rendi-Wagnerrel az élen 2022. december közepén még 27 százalékkal az első helyen állt az INSA felmérésében, most már csak 23 százalékon.

Az ÖVP-nek is sürgősen lépnie kell, mivel a párt már most 12 százalékponttal van lemaradva az FPÖ mögött. A kancellár pártja számára akut problémát jelent, hogy a Szabadságpárt minden olyan témát, amely jelenleg Ausztriában erősen érzelmi viták tárgyát képezi, jól lefed – a nem kívánt további tömeges migrációt, a biztonsági hiányokat, a vitatott köztévé-kényszeradót és az infláció kérdését is. A kormánypártot sürgeti az idő, mivel júniusban európai parlamenti, míg ősszel parlamenti választás várható Ausztriában.
A kisebb pártok is rosszul szerepeltek az INSA legutóbbi felmérésében: A Zöldek a 10 százalékos határ alá zuhantak (most 9 százalékon állnak), és holtversenyben állnak a liberáls NEOS-szal (9 százalék).
A mostani eredmény most a lehetséges koalíciókat jelenti: Az SPÖ, a NEOS és a Zöldek baloldali szövetsége csak 42 százalékot kapna, így nem lenne kormányképes. Az SPÖ és az ÖVP koalíciója jelenleg szintén csak 43 százalékot érne el, míg a NEOS-szal együtt 52 százalékkal lehetne kormányozni. Az FPÖ és az ÖVP (52 százalék), valamint az FPÖ és az SPÖ (55 százalék) együttműködése egyértelmű eredményt hozna a kormányzás szempontjából.
2238 olvasónk látta