A Somogy megyei Zselicszentpálon érdekesen hullámzott a választói viselkedés az elmúlt évtizedekben.
Pár hónap múlva Magyarország történetének kilencedik szabad választást tartják majd. Éppen ezért itt az ideje, hogy a Vidék Hangjai oldal sajátos módon megkezdje a felkészülést a voksolásra. A következő hónapokban minél több vidéki települést fogunk bemutatni abból a szempontból, hogy 1990 óta hogyan változtak az adott falun, vagy városban a politikai erőviszonyok. Reméljük, hogy így minél teljesebb képet kapnak majd országunk politikai földrajzáról is. Az elemzések során értelemszerűen a legtöbbször az adott település országgyűlési voksolási eredményeit nézzük majd, de lesz olyan is, hogy kitérünk majd az önkormányzati, az európai parlamenti és a népszavazási eredményekre is.
Eddig az alábbi települések választástörténetével foglalkoztunk:
- A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújvár,
- A Vas megyei Apátistvánfalva,
- A Hajdú-Bihar megyei Told,
- A Heves megyei Parádsasvár,
- A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gemzse,
- A Nógrád megyei Kutasó,
- A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Miskolc.
Most pedig a Somogy megyei Zselicszentpál választástörténetét mutatjuk be. A település Kaposvártól 5 kilométerre délre fekszik, a 67-es főút mellett. A településen nagyjából 400-an élnek.
A zselicszentpáli választási eredményeket az alábbi kétoldalas infografikán láthatják. Az országgyűlési választások, a népszavazások, az önkormányzati választások mellett az európai parlamenti voksolásokat is figyelembe vettük.
Zselicszentpálon 1990-2006 között az összes országgyűlési választást az MSZP listája nyerte. A szocialisták dominanciája először a 2004-es európai parlamenti választáson dőlt meg. Akkor a Fidesznek először sikerült fölényes győzelmet aratnia az MSZP felett, mert a párt több mint 20 százalékponttal előzte meg a szocikat. Az államcsődöt okozó Gyurcsány-kormányzás Zselicszentpál politikai erőviszonyait is alapvetően átrendezte. A 2009-es EP-választáson majdnem 70 százalékot kapott a Fidesz, majd a 2010-es parlamenti és önkormányzati voksolást is nagy fölénnyel nyerte.

2014-ben újabb fordulat történt. Akkor az országgyűlési választáson egy hajszálnyival megverte a Fideszt. A kormánypártok azonban az EP és az önkormányzati választáson is visszavágtak. 2018-ban több mint 18 százalékponttal megverte a Fidesz a Jobbikot, majd 2019-es EP és önkormányzati választáson is a kormánypártok diadalmaskodtak. Mivel a 2022-es parlamenti választáson sem az MSZP, sem a Jobbik nem indul önállóan, így nagyon nehéz megjósolni, mi várható. Ha automatikusan összeadjuk a korábbi választásokon az előbb említett pártokra leadott szavazatokat, akkor elképzelhető, hogy az ellenzék diadalmaskodik, de mivel a múltban a Fidesz többször is 50 százalék fölé ment, így nem lehet kizárni a kormánypárti sikert sem.
1161 olvasónk látta