Menü Bezárás

Ha itt nem nyer a Fidesz, akkor országosan is nagy bajban lesz!

A Veszprém megyei Halimba az elmúlt évtizedekben inkább a jobboldal felé billent, de kérdés, mi lesz 2022. április 3-án.

Április 3-án Magyarország történetének kilencedik szabad választást tartják. Éppen ezért itt az ideje, hogy a Vidék Hangjai oldal sajátos módon megkezdje a felkészülést a voksolásra. A következő időszakban minél több vidéki települést fogunk bemutatni abból a szempontból, hogy 1990 óta hogyan változtak az adott faluban, vagy városban a politikai erőviszonyok. Reméljük, hogy így minél teljesebb képet kapnak majd az olvasók országunk politikai földrajzáról is. Az elemzések során értelemszerűen a legtöbbször az adott település országgyűlési voksolási eredményeit nézzük majd, de lesz olyan is, hogy kitérünk majd az önkormányzati, az európai parlamenti és a népszavazási eredményekre is.

Eddig az alábbi települések választástörténetével foglalkoztunk:

  1. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújvár,
  2. A Vas megyei Apátistvánfalva,
  3. A Hajdú-Bihar megyei Told,
  4. Heves megyei Parádsasvár,
  5. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gemzse,
  6. A Nógrád megyei Kutasó,
  7. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Miskolc,
  8. A Somogy megyei Zselicszentpál,
  9. A Zala megyei Oltárc,
  10. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mesterszállás.

Most pedig a Veszprém megyei Halimba választástörténetét mutatjuk be. A Bakony délnyugati lábánál fekvő település, alatta húzódik a Dunántúl egyik legjelentősebb karsztvíz-bázisa. Északkeletről Ajka-Padragkút, nyugatról Szőc, déli irányból Taliándörögd község határolja. Megközelíthető az Ajka és Nagyvázsony között húzódó 7309-es útról Ajka-Padragkútnál nyugati irányba leágazó, jó minőségű, 7315-ös számú úton. A község az Ajka és Sümeg között közlekedő, menetrend szerinti autóbusz-járatokkal is elérhető. Lakosság több mint 1100 fő.

Alább láthatják a település választási eredményeit.

Halimbán az országgyűlési választások során több meglepetés is született. Bár 1990-ben az MDF szerezte a legtöbb szavazatot, de 1994-ben az SZDSZ az országos tendenciával szemben nyerni tudott az MSZP előtt. 1998-ban pedig az MSZP verte meg a Fideszt. Jól látszik, hogy az 1990-es években a település inkább baloldali-liberális irányba dőlt el, mint jobboldali. 2002-ben az országos trenddel szemben Halimbán a Fidesz kiütéssel nyert, mivel több mint 50 százalékos eredményt ért el. Négy évvel később jelentősen szűkült a két nagy párt közötti különbség, de a Fidesz még 47 százalékos eredményével is képes volt győzni. 2010-ben nem meglepő módon elsöprő jobboldali győzelem született. 2014-re nagyon megerősödött a Jobbik, és több mint 30 százalékos eredményével viszonylag közel került a 44 százalékos Fideszhez. 2018-ben ismét ellépett a Fidesz, és a szavazatok több mint 52 százalékát szerezte meg.

A Fidesz tarolt az elmúlt évek választásain

Az európai parlamenti választásokon háromszor ment 60 százalék fölé a Fidesz támogatottsága, míg egyszer az 55-60 százalékos sávban landolt. Ebből az következik, hogy ezeken a voksolásokon főleg csak a jobboldali szavazók vettek részt. Az önkormányzati választásokon 2002-ben az országos trenddel összhangban elsöprő baloldali győzelem született, de 2006-ban, 2010-ben, 2014-ben és 2019-ben semmi sem veszélyeztetett a Fidesz győzelmét. A népszavazásokon nem született egyszer sem az országostól eltérő eredmény a településen, de az tény, hogy a kettős állampolgárság mellett több mint 60 százalék sorakozott fel.

Mindezek alapján 2022-ben meglepő lenne, ha a Fidesz támogatottsága 50 százalék alá süllyedne. Ha ez megtörténne, akkor szinte biztosra lehetne venni, hogy országosan a baloldal győzne. Ha a Fidesz 50 százalék feletti eredményt érne el, vagy ennél is jobbat, akkor az nagy valószínűséggel azt jelentené, hogy országosan is hatalmon maradna a jelenlegi kormány.

Facebook hozzászólások

8177 olvasónk látta

Az Orbán Viktorral a magyar nemzetért Facebook oldal felkereséséhez kattintson IDE!

Kovács András újságírói oldalának felkereséséhez pedig kattintson IDE!