Menü Bezárás

Jelentősen javulhat Debrecen vízellátása

A sikeres gazdaságfejlesztések eredményeként is felértékelődött a víz szerepe a térségben.

Jól halad a Debrecen és környéke vízhiányának mérséklésére, illetve a vizek térségben tartására hivatott Civaqua-program megvalósítása – hangzott el azon a projektbemutató szakmai találkozón, amelyen arról számoltak be, hogy félidejénél tart a Tisza vizét a Keleti főcsatornán keresztül Debrecenbe vezető projekt első ütemének kivitelezése. Elhangzott: a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (Kehop) keretében, 15,748 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatásból épül a Civaqua program első üteme Debrecenben. A Civaqua-Tócó projekt keretében a Debrecentől nyugatra fekvő Tócó vízfolyás revitalizációja, új életre keltése történik meg. A fejlesztést az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF)és a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) konzorciuma valósítja meg, a debreceni önkormányzattal együttműködve. A kivitelező a hajdúszoboszlói Aqua-General Kft., a projekt befejezésének tervezett határideje 2023. november 30 – jelezték a projektbemutatón.

Jelentősen javulhat Debrecen térségének a vízellátása

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere történelmi programnak nevezte a Civaquát, amelynek megvalósítására évtizedek óta várnak a városban és környékén. Azt mondta, a sikeres gazdaságfejlesztések eredményeként is felértékelődött a víz szerepe a térségben, ugyanakkor megjegyezte, hogy a Civaqua-program „nem a város vízellátását, hanem a térség vízháztartását hivatott szolgálni”. A program megvalósításával „Debrecen vízellátása és vízháztartása hosszú távon biztosított és kiegyensúlyozott” – mondta a polgármester.

Láng István, az OVF főigazgatója megítélése szerint ugyanakkor Debrecennek további vízpótlása is szüksége lesz, ezért az tervezik, hogy a nyírségi vízpótlásnak legyen egy déli ága, Nyíradony, Hajdúsámson felől is érkezzen víz Debrecen vízrendszerébe. A főigazgató azt mondta, a vízügyi ágazat két kihívás előtt áll a térségben: az egyik Debrecen fejlődése, a másik az egyre erőteljesebb aszályos időszak. Lemaradásban vannak, mert az 1950-es években épült Keleti főcsatorna nem tud elég vízpótlást biztosítani, ezért napirendre kell venni a meder kotrását – tette hozzá. Láng István kiemelte: a Civaqua első ütemének eredményeként a Tisza vize elérti Debrecen nyugati térségét, de már tervezik a második ütemet. Utóbbi megvalósításával a víz kelet felől is átöleli majd a várost, és biztosítja mások mellett a Nagyerdő és az erdőspuszták, a Fancsikai-tavak vízpótlását.

Facebook hozzászólások

2198 olvasónk látta

Az Orbán Viktorral a magyar nemzetért Facebook oldal felkereséséhez kattintson IDE!

Kovács András újságírói oldalának felkereséséhez pedig kattintson IDE!