Menü Bezárás

Létezhet a társadalmi egyenlőség és igazságosság?

🟣 A nyugati liberális demokráciákban, az egyenlőség és igazságosság létezéséről folyó vitákban van egy olyan elképzelés, hogy ezek a fogalmak elérhetők, és fontos, hogy törekedjünk rájuk, mert ez segít elérni a társadalmi fejlődést és a szegénység csökkentését. Az egyenlőség és az igazságosság hozzájárulnak ahhoz, hogy mindenki számára biztosítsák a lehetőségeket és esélyeket, hogy elérjék a céljaikat és élvezzék az életet.

🟣Mások viszont úgy vélik, hogy az ember alkotta liberális demokráciában, a sokat emlegetett társadalmi egyenlőség és igazságosság emlegetése álságos, és azok teljesen elérhetetlenek, mert az emberi természet és a társadalmi struktúrák korlátozzák a lehetőségeket. Ezek úgy vélik, hogy az egyenlőség és az igazságosság fogalmai nagyon összetettek és sokfélék, és nehéz meghatározni, hogy pontosan mit jelentenek.

🟣Nézőponttól függően, vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy a társadalmi egyenlőség valójában nem létezik, mert az emberek különböző adottságokkal rendelkeznek, konkrétan nem vagyunk egyformák és ez hozzájárul a társadalmi egyenlőtlenségek kialakulásához. Ezért tehát az egyenlőség fogalmának meghatározása nem lehetséges, mert az egyén személyiségét, életkörülményeit, múltját, jelenét és jövőjét tekintve mindenki egyedi.

🟣Nézőponttól függően, vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy az ember alkotta rendszerekben társadalmi igazságosság sem létezik, mert a társadalom mindig különböző egyének és csoportok érdekeit képviseli, ami hozzájárul a társadalmi egyenlőtlenségek kialakulásához. Azt állítják, hogy a társadalmi igazságosság fogalmának meghatározása is lehetetlen, mert az igazságosság fogalmának meghatározása és alkalmazása kulturálisan és időben is változó.

⚫Részben ezekből következően, a liberális demokrácia rendszere sok kritikákat kapott az évek során. Az egyik kritika az, hogy a liberális demokrácia rendszerei gyakran hozzájárulnak a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek növekedéséhez, ami azt jelenti, hogy a gazdagabbak és a hatalmasabbak gyakran elnyomják azokat, akiknek kevesebb lehetőségük van.
⚫Azt is kritizálják, hogy a pénzügyi és gazdasági érdekek gyakran felülírják az európai polgárok érdekeit, és hogy a választások rendszere gyakran elnéző a gazdagok és a hatalmasok befolyásával szemben.
⚫Ehhez szorosan kapcsolódik az állandó korrupció. A liberális demokrácia rendszerei gyakran érintettek a korrupcióval, ami azt jelenti, hogy a pénzügyi és gazdasági érdekek gyakran felülírják az európai polgárok érdekeit és egy szűk elitet képviselnek.
⚫A választások rendszere gyakran elnéző a gazdagok és a hatalmasok befolyásával szemben, ami azt jelenti, hogy azok, akiknek nincs elegendő pénzük vagy befolyásuk, gyakran kiszorulnak a hatalomból.
⚫A liberális demokrácia rendszerei gyakran támogatják az intoleranciát és az emberi jogok megsértését, ami azt is jelentheti, hogy azok, akik különböznek valamilyen módon, gyakran szembesülnek diszkriminációval. (Pl.: ha nem fogadod el az LMBTQ és homoszexuális-propagandát, akkor intoleráns vagy és ott diktatúrát kiáltanak..)
⚫A liberális demokrácia rendszereiben gyakran hiányoznak már az állami szerepek, ami azt jelenti, hogy az állam gyakran nem tudja megfelelően kezelni a társadalmi problémákat, mint például az egészségügyi ellátás, az oktatás, az örökség és a környezetvédelem. ( Pl. : átadnak NGO-nak, különböző szervezeteknek, vállalkozásoknak hatásköröket)
⚫Az EU-ban a különböző országoknak különböző politikai irányzatai vannak, ami nehézzé teszi a konszenzus megteremtését. Nézőponttól függően vannak olyanok, akik szerint a liberális demokrácia rendszerét minden európai tagállamban szigorúan be kell vezetni és az Európai Egyesült Államok, létrehozásával „birodalomból irányítottan” lehetne garantálni az egységet, illetve a társadalmi egyenlőséget és igazságosságot.

Egyetlen szikla van, amire jó reménnyel építhetünk és az egyedül az Úr Jézus Krisztus!

Facebook hozzászólások

1061 olvasónk látta