Menü Bezárás

Romániát kellett ünnepelni Csíkszeredában

December 1. – Románia nemzeti ünnepe. Mondhatnánk, hogy ez mifelénk senkit sem érdekel, meg amúgy is nekünk inkább gyász az, amin a keleti szomszédunkban tort ülnek, hiszen:

„1918. december 1-jén tartották a magyarországi románok gyulafehérvári nemzetgyűlésüket, ahol a megjelent 1228 küldött kinyilvánította azon szándékát, hogy Erdély, a Körösök vidéke, Bánát és Máramaros – összesen 26 történelmi vármegye – csatlakozzon a Román Királysághoz.”

Rubicon

Szóval ez nekünk, itt az anyaországban egyáltalán nem ünnep. Még akkor sem, ha emlékszünk rá, hogy 19 éve Medgyessy Péter akkori miniszterelnök, Göncz Árpád köztársasági elnök és Kovács László külügyminiszter boldogan pezsgőzgetett Adrian Nastase román elnökkel Budapesten az évforduló alkalmából.

Na, de spongyát rá – mondjuk jó nagy spongya kellene…

Ma már a magyar fővárosban nem koccintgat senki pezsgővel december 1-jén. Azok az idők már elmúltak, újak köszöntöttek be. És nemcsak Budapesten, hanem Csíkszeredában is.

A legnagyobb székely városban, ahol még mindig magyar a polgármester, bár Korodi Attila hozzáállása azért egészen komoly kérdéseket vet fel. Történt, hogy a román nemzeti ünnepen a székely városban román nemzeti színekkel világították meg a Szakszervezetek Művelődési Házát.

Ami – láss csodát – nem dőlt össze. A világ azonban sokakban összeomlott. Az előző városvezető Ráduly Róbert Kálmán híres volt arról, hogy a románok nemzeti ünnepén szabadságot vett ki és minden ilyen napon elhagyta a várost. Nem ünnepelte és nem is ünnepeltette meg annak az évfordulóját, hogy a város és a benne élő sok-sok magyar ember Romániában kénytelen élni.

De jött Korodi és minden megváltozott. Például ugye a prefektusi hivatal román színekkel fest ki egy szerdai épületet. A polgármestert megküldték a Facebookon, amire ő el is kezdett magyarázkodni a közösségi oldalán, például így:

„Ez történt azután, hogy október 23-án, a város életében először, magyar nemzeti színeink világították meg az épületet (és nem csak azt az épületet), és azután, hogy a korábbi évektől eltérően, 2021-ben először Csíkszereda Városháza, kiegészítve a hagyományos március 15-i és október 23-i megemlékezéseket, ünnepséget és megemlékezést szervezett augusztus 20-án és október 6-án, illetve társszervezője volt a Fodor-kertben tartott trianoni megemlékezésnek is.”

Tehát az elöljáró összevetette a magyar nemzet büszke ünnepeit azzal, amikor erőszakkal elszakítottak egy teljes országrészt. Furcsa egy logika és mutatja, hogy baj van. Mert Korodi ünneplésre kényszerítette a magyarokat, miközben inkább sírni lett volna kedvük.

Facebook hozzászólások

6322 olvasónk látta